BEZPIECZNY INTERNET. CZ. 2
- 28.05.2020 20:11
- Jak bezpiecznie korzystać z internetu?
Aktualne oprogramowanie
Każdy system operacyjny i oprogramowanie posiada błędy bezpieczeństwa. Są one odnajdowane i łatane na bieżąco, ale to użytkownik musi zainstalować aktualizację lub wyrazić zgodę na aktualizacje automatyczne. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod na zabezpieczenie urządzenia, za pomocą którego łączymy się z siecią, przed niepowołanym dostępem.
Firewall i antywirus
Hakerzy bezustannie skanują ruch w sieci w poszukiwaniu maszyn podatnych na włamanie. Oprogramowanie typu firewall pozwala ustawić blokadę wszystkich połączeń przychodzących do twojego komputera. Antywirus nie daje stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa, ale skutecznie odsiewa stare i masowe zagrożenia. Silne i unikatowe hasła
Aby utrudnić złamanie hasła, powinno ono być: niesłownikowe, nieszablonowe i skomplikowane – każdy dodatkowy znak zwiększa trudność złamania hasła. Kiedy to możliwe, korzystaj z dwuetapowej weryfikacji – aby się zalogować nie wystarczy podanie hasła, trzeba jeszcze wpisać kod przesłany na telefon lub maila.
Ostrożnie z załącznikami
Wygrałeś w konkursie, w którym nie brałeś udziału? Otrzymałeś spadek od krewnego z Afryki? Jeżeli otrzymujeszwiadomość o podobnej treści, powinna zapalić ci się lampka ostrzegawcza. Gdy dostaniesz niespodziewaną wiadomość z załącznikiem lub podejrzanym linkiem, powstrzymaj ciekawość i nie otwieraj go.
Tryb prywatny (incognito)
Jeżeli korzystasz z internetu na czyimś komputerze, włącz tryb prywatny, w który wyposażona jest każda nowoczesna przeglądarka. Po aktywowaniu tej funkcji użytkownik ma pewność, że wszystkie dane wytworzone od tego momentu zostaną usunięte natychmiast po przejściu w normalny tryb lub zamknięciu przeglądarki.
W internecie nic nie ginie
Wszystko, co umieszczasz w sieci lub udostępniasz nawet jednej zaufanej osobie, traktuj jako publicznie dostępne. Konto twojego odbiorcy może zostać upublicznione na skutek ataku. Prywatna galeria zdjęć na portalu społecznościowym może nagle stać się dostępna dla każdego internauty na skutek błędu w serwisie.
Nie łącz się z Wi-Fi z nieznanego źródła
Napotykasz otwartą sieć wi-fi, nie znasz jej źródła, a mimo wszystko się z nią łączysz? Hakerzy mogą rozmieszczać hotspoty w publicznych miejscach, aby przechwytywać dane. Zdarza się, że tworzą fałszywe sieci, które udają zaufane. Sieć o nazwie „Warszawa Zachodnia” nie musi być prawdziwą siecią w okolicy dworca.
Szanuj swoje dane osobowe
Gdy zakładasz maila lub rejestrujesz inne konto, nie podawaj adresu zamieszkania. Żadna internetowa usługa nie ma prawa wymagać od ciebie podania danych, które nie są niezbędne do jej działania. Adres zamieszkania nie jest tylko informacją na twój temat. Ustal z rodzicami, którymi danymi możesz dysponować, a które chcą chronić.
Rób częste kopie bezpieczeństwa
Można paść ofiarą przestępców komputerowych, nawet jeśli jest się ostrożnym. W ostatnim czasie popularnym atakiem jest szyfrowanie dysku przez hakerów, którzy w zamian za odszyfrowanie żądają wysokiego okupu. Nawet jego zapłacenie nie gwarantuje odzyskania plików. Najlepiej mieć aktualną kopię istotnych danych.
file:///C:/Users/olaf/Downloads/Bezpieczny%20internet%20(5).pdf
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły