ZABYTKI W POLSCE - CO O NICH POWINNIŚMY WIEDZIEĆ? Cz.2.
- 07.05.2020 10:55
- Zabytki Krakowa
Przez całe wieki Rynek Główny stanowił główny plac handlowy i centrum administracyjne Krakowa. Dziś wokół tego największego średniowiecznego placu Europy kwitnie życie towarzyskie, a sama płyta Rynku jest doskonałym miejscem do organizacji targów świątecznych i okolicznościowych, a także przeróżnych festiwali i koncertów.
Kościół Mariacki w Krakowie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów w Polsce. Z daleka widać dwie różniącę się od siebie wieże, których budowę opisuje ciekawa legenda. We wnętrzu odnajdziemy wspaniały ołtarz dzieła Wita Stwosza ukazujący Matkę Boską w otoczeniu apostołów oraz Wniebowzięcie. Dwa ruchome skrzydła ołtarza prezentują sceny z życia Chrystusa i Marii. Całość wykonana w drewnie dębowym które ma obecnie ponad 1000 lat!
Sukiennice w Krakowie w przeszłości spełniały funkcje handlowe i nie inaczej jest dzisiaj. Znajdują się tutaj stragany z biżuterią, rękodziełem i pamiątkami. Piętro Sukiennic zajmują wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.
Zamek Królewski na Wawelu leży na Wzgórzu Wawelskim przy lewym brzegu Wisły. Ta siedziba wielu władców znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Warto także zajrzeć do Smoczej Jamy, w której niegdyś podobno żył smok.
Barbakan zwany też potocznie Rondlem to potężna budowla, o niezwykle oryginalnej konstrukcji, najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji miejskich w Krakowie. Aż do końca XVIII w. Barbakan był obiektem nie do zdobycia. Obecnie barbakan jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Collegium Maius to najstarszy budynek należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zachywcają wspaniałe arkadowe krużganki o kryształowych sklepieniach, studnia usytuowana pośrodku dziedzińca oraz zabytkowe schody prowadzące pierwsze piętro. Warto również zobaczyć zabytkowy portal prowadzący na dziedziniec.
Krypta Zasłużonych na Skałce zwana także Cmentarzem Wielkich Polaków. Znajduje się w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce. To najważniejszy panteon narodowy w Polsce. Spoczywają: Jacek Malczewski, Karol Szymanowski, Ludwik Solski, Wincenty Pol, Józef Ignacy Kraszewski, Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański, Teofil Lenartowicz, Tadeusz Banachiewicz i Czesław Miłosz.
Cmentarz Rakowicki miejsce pochówku wielu wybitnych Polaków, ludzi kultury, działaczy społecznych, polityków. Spoczywają tu m.in. Jan Matejko, Juliusz i Wojciech Kossakowie, Helena Modrzejewska, Józef Mehoffer, Piotr Skrzynecki, Teodor Axentowicz, Ludwik Jerzy Kern, Marek Grechuta.
Teatr Stary jest jedną z trzech narodowych scen dramatycznych. Teatr jest także najstarszym budynek teatralny w Polsce. Jego otwarcie nastąpiło 1 stycznia 1799 r. Występowały tu takie sławy jak Helena Modrzejewska, Ludwik Solski, Gustaw Holoubek, Jerzy Bińczycki, Jan Nowicki, Anna Dymna, Anna Polony, Jerzy Trela czy też Tadeusz Łomnicki.
http://alekrakow.pl/zabytki-krakowa/teatr-stary
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły