Marzec - przerwa w zajęciach
- 19.03.2020 12:43
- Informacje dla rodziców
Drodzy Rodzice!
Zamieszczam poniżej informację o tym co robiliśmy w ostatnim tygodniu pobytu w przedszkolu oraz o tym co robilibyśmy w kolejnym. Proszę, w miarę możliwości rozmawiać z dzieckiem na te tematy, wykonać zadania w kartach pracy czy prace plastyczne wg pomysłu Państwa lub dziecka; utrwalać litery, podejmować próby czytania, liczyć, dodawać i odejmować.
Pozdrawiam i życzę zdrowia
M.GrzywaWynalazki
W minionym tygodniu rozmawialiśmy w przedszkolu o wynalazkach, również tych, które dla współczesnych dzieci są zwyczajnymi urządzeniami gospodarstwa domowego. Podczas rozmów, oglądania ilustracji w książkach, słuchania opowiadania wspominaliśmy, w jaki sposób te wynalazki powstały (np. radio, telefon, telewizor). Wyobrażaliśmy sobie również, jak wyglądał świat bez nich. Dzieci przeprowadziły eksperyment pokazujący, w jaki sposób przenoszą się fale dźwiękowe. Samodzielnie wysuwały i sprawdzały hipotezy badawcze. Słuchały opowiadania Wynalazki, z treści którego dowiedziały się, że wiele otaczających nas przedmiotów to użyteczne wynalazki, np. tkanina polarowa, karteczki samoprzylepne, rzepy. Podczas rozmów i zabaw dotyczących komputera dzieci utrwaliły zasady bezpieczeństwa w kontaktach przez internet. Poznały w tym tygodniu literę p na podstawie wyrazu pralka i uczestniczyły w zabawach językowych utrwalających jej zapis i miejsce w słowach.
Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?
Warto podczas codziennych rozmów z dzieckiem zwracać uwagę na przedmioty, które są innowacyjne, ułatwiają nam życie, jednak nie od razu nazwalibyśmy je wynalazkami. Warto podkreślać, że każdy z nas może wymyślić przedmiot istotny dla innych i wówczas będzie wynalazcą. Można oglądać z dziećmi książki i albumy dotyczące wynalazków, wypraw w kosmos, znanych postaci. Wyszukiwanie ilustracji przedstawiających przedmioty, których nazwy zawierają poznane już litery, oraz odczytywanie prostych wyrazów świetnie wspomogą dziecko w procesie nauki czytania.
W marcu jak w garncu
Drodzy Rodzice!
Rozmawialibyśmy w przedszkolu o zmianach zachodzących wiosną w przyrodzie. Podkreślalibyśmy nieprzewidywalność wiosennej pogody, również na podstawie przysłów i powiedzeń o wiośnie (W marcu, jak w garncu; Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata; Jedna jaskółka wiosny nie czyni). Podczas spaceru obserwowalibyśmy zmieniającą się przyrodę i wiosenną pogodę, szukalibyśmy oznak nadchodzącej wiosny. Podczas eksperymentów dzieci miałyby okazję utrwalić informacje dotyczące objętości cieczy. Wykorzystałyby tę wiedzę, tworząc poziomicę (butelka z wodą, w której zostawiamy miejsce na pęcherzyk powietrza) i sprawdzając dokładność wzniesienia konstrukcji z klocków. Rozmawialibyśmy o procesie powstawania deszczu i wykonalibyśmy eksperyment z gorącą wodą w naczyniu , przykrytą talerzykiem lub folią aluminiową. Poznalibyśmy literę w na przykładzie wyrazu wazon i wykonalibyśmy wiele ćwiczeń utrwalających sposób jej pisania oraz miejsce w liniaturze. Tworzylibyśmy zbiory różnych przedmiotów, klasyfikując je ze względu na określone cechy. Dzieci wykonałyby pracę plastyczną przedstawiającą ogród pełen krokusów. Pożegnalibyśmy zimę, paląc Marzannę i witalibyśmy wiosnę.
Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?
Najwięcej zalet zarówno poznawczych, jak również społecznych, emocjonalnych i fizycznych przyniesie dziecku wycieczka do lasu, na łąkę, do ogrodu, na pole. Mogą Państwo wcześniej przygotować się do tej wyprawy. Warto obejrzeć z dzieckiem albumy, książki i filmy przyrodnicze dotyczące fauny i flory w okresie wiosennym. Warto przypomnieć dziecku podstawowe informacje o gatunkach roślin wiosennych chronionych w Polsce (krokus, zawilec, przylaszczka, przebiśnieg). Po powrocie mogą Państwo zrobić z dzieckiem rysunki zaobserwowanych roślin i kwiatów i spróbować je podpisać. Warto założyć kalendarz pogody, w którym dziecko w symboliczny sposób zaznaczy zaobserwowane zjawiska pogodowe. Można poszukać w internecie piosenek o wiośnie np.:"Wiosenna poleczka", "Gaik" i razem pośpiewać.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły