Świątecznie i kolorowo zrobiło się w naszej szkole dzięki konkursowi ogłoszonemu przez Samorząd Uczniowski pt.,,Magia świąt." Klasy miały zjednoczyć sły i wspólnie udekorować drzwi wejsciowe do sal lekcyjnych. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. Kreatywność uczniów nie ma ograniczeń i jest godna podziwu, zresztą sami zobaczcie:)
I jak tu wskazać zwycięską klasę... Przed jury trudne zadanie:)
Świąteczny konkurs
- 2
X Gminne Dyktando z Języka Angielskiego
7 grudnia 2023r. odbyło się jubileuszowe X Gminne Dyktando z Języka Angielskiego dla uczniów klas VII i VIII szkół gminnych. Uczniowie wyłonieni w szkolnych eliminacjach przystąpili do konkursowego dyktanda odczytanego przez native speakera pana Nigela Farry.
Naszą szkołę reprezentowali:
Aleksandra Orczyk – klasa VII
Karolina Szostek – klasa VII
Przemysław Półtorak – klasa VII
Oliwia Zajączkowska – klasa VIII
Po części konkursowej uczniowie uczestniczyli w zajęciach o tematyce świątecznej przeprowadzone przez pana Nigela. w tym czasie komisja konkursowa sprawdziła prace i wyłoniła zwycięzców.
GRATULUJEMY wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim
ALEKSANDRZE ORCZYK ZAJĘCIA I MIEJSCA
W X GMINNYM DYKTANDZIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO.Let`s speak English 😊
5
Podsumowanie webinaru: "Są więzy i są więzi. O neuronalnych węzłach miłości”.
Wczoraj wieczorem mieliśmy zupełnie wyjątkową okazję spotkać się z niezwykłym naukowcem, popularyzatorem wiedzy o mózgu prof. Wojciechem Glacem. W wykładzie na żywo wzięło udział 1781 osób. Przekazuję Państwu link do spotkania: https://youtu.be/bkPFcuLVzqg
Fascynujący temat, niezwykła, godna podziwu wiedza i łatwość jej przekazywania w formie dostępnej dla każdego słuchacza sprawiły, że wykładu słuchało się z wielkim zainteresowaniem. W przystępny i obrazowy sposób zostały wyjaśnione neurobiologiczne podstawy powstawania oraz przebiegu więzi, emocji, uczuć, w końcu empatii i miłości. Poruszony został bardzo ważny dla dzieci i rodziców temat nadopiekuńczości. Prof. Wojciech Glac wyjaśnił jakie są jej powody i skutki.
Ogromna prośba do Państwa od fundacji Dbam o mój zasięg o lajkowanie ich kanału na fb, ponieważ zamieszczają tam ogrom ciekawych materiałów o higienie cyfrowej oraz e-uzależnieniach:
https://www.facebook.com/dbamomojzasieg i oczywiście korzystanie z tych zasobów.Już w styczniu 2024 r. kolejne spotkanie z M. Dębskim i webinar o tym, jak w świecie zdominowanym przez nowe technologie nie wyjść na rodzica - frajera.
Dziękujemy za dotychczasowy udział i zapraszamy na kolejne spotkania.
Sylwia Wójcik – pedagog specjalna
„Są więzy i są więzi. O neuronalnych węzłach miłości” - zaproszenie na webinar 12.12.2023 r.
Szanowni Państwo,
W imieniu Fundacji „Dbam o mój zasięg” bardzo serdecznie zapraszamy 12.12.2023 r. o godz. 19.19 wszystkich Państwa tj. nauczycieli, rodziców, dziadków, przyjaciół, znajomych, wszystkich, o których ciepło myślicie na absolutnie wyjątkowy, dodatkowy i bezpłatny webinar pt. „Są więzy i są więzi. O neuronalnych węzłach miłości”.
Link do spotkania został Państwu przesłany za pośrednictwem Librusa.
Ilość miejsc ograniczona jest do 2000 osób. Jeśli liczba uczestników na żywo przekroczy 2000 spotkanie zostanie nagrane, jeśli nie, wówczas nagrania nie będzie.
W tym dniu czeka nas 90 minut pięknej opowieści z ust neurobiologa dr Wojciecha Glaca, który jest profesorem UG. Jego wielką pasją jest popularyzacja wiedzy o mózgu. Ma na swoim koncie ponad 600 wykładów popularnonaukowych i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, od ponad 10 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście. Za swoją działalność popularyzatorską otrzymał prestiżową nagrodę Popularyzatora Nauki w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Serdecznie zapraszamy!
Sylwia Wójcik
Wizyta Świętego Mikołaja w szkole 😊
„Na łąki, na pola, biały śnieżek leci,
już święty Mikołaj, śpieszy się do dzieci.
Słychać srebrny dzwonek, a wiatr głos ten niesie
po łąkach, po polach, po szerokim lesie.”Jak co roku, 6 grudnia, Święty Mikołaj odwiedził naszą szkołę wraz ze swoim orszakiem. Długie oczekiwanie dzieci przerodziło się w radość z otrzymanych prezentów. Okazało się, że wszyscy byli grzeczni i zasłużyli na nagrodę. Uśmiech i radość dzieci to najlepsza pamiątka tego wesołego dnia z życia naszej społeczności szkolnej.
Święty nie poradziłby sobie bez pomocy swoich niezawodnych elfów, w których wcielili się przedstawiciele Rady Rodziców.
To oni zadbali o to, aby nasi uczniowie otrzymali coś pysznego.Mikołaju i Rado Rodziców! Bardzo dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku!
5
Zabawa Andrzejkowa
29 listopada odbyła się w naszej szkole Zabawa Andrzejkowa.
Od dawien dawna wierzono, że w noc andrzejkową dzieją się magiczne rzeczy, a przede wszystkim są okazją do wspólnego świętowania i dobrej zabawy. Tak było również w naszej szkole. Zabawa andrzejkowa zainspirowała najmłodszych do stworzenia pięknych, pomysłowych i kolorowych strojów. Była „footobudka” i wspólna zabawa, a grupa DJ-ów grała największe przeboje.
23
XVII Powiatowy Konkurs Muzyczno – Recytatorski
,,Czy pamiętasz jak z tobą tańczyłem walca…”- takie było motto tegorocznego XVII Powiatowego Konkursu Muzyczno – Recytatorskiego zorganizowanego przez Starostę Olkuskiego i I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. Dwie uczennice klasy VII godnie reprezentowały naszą szkołę w kategorii muzycznej i recytatorskiej. Małgorzata Ciępka i Julia Szostek wpaniale zaprezentowały przygotowany przez siebie repertuar. Pod czujnym okiem opiekuna Pani Barbary Tokaj dopracowały do perfekcji swoje utwory i dostarczyły wielu pięknych wrażeń. Występ Małgosi został doceniony przez jury. Małgosia zdobyła wyróżnienie za prezentację wiersza pt. ,,Moja jesień".
Dziewczyny! Jesteśmy z Was dumni:)
Barbara Tokaj
Podsumowanie akcji charytatywnj ,,Pomóż i Ty"
W tym roku szkolnym po raz kolejny odpowiedzieliśmy na apel Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Niewidomych ,,Pomóż i Ty”. Szkolni wolontariusze rozprowadzali cegiełki,
by w ten sposób wesprzeć leczenie 10-letniego Fabiana Czechowskiego, który od urodzenia cierpi
na autyzm wczesnodziecięcy oraz padaczkę.
Środki zgromadzone w ramach akcji przekazane zostały na konto fundacji i zasiliły konto Fabiana. Zostaną one przeznaczone na jego specjalistyczną rehabilitację oraz leczenie.Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wielką wrażliwość na los innych.
Po wiedzę do...Katowic
- 1
16 listopada 2023 r. uczniowie klasy V i VIII pod opieką Pani Barbary Tokaj, Pani Violetty Mazeli, Pani Sylwii Wójcik oraz Pana Daniela Niedzieli udali się na wycieczkę do Katowic. Celem wyjazdu było obejrzenie wystawy Body Worlds prezentowanej w Galerii Szyb Wilson. Wystawa okazała się doskonałą lekcją anatomii. Przewodnicy pasjonująco opowiadali o tajnikach ludzkiego ciała i o zmianach zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. Tę publiczną wystawę dotyczącą anatomii człowieka obejrzało już ponad 50 milionów ludzi na całym świecie, w tym my😊 Kolejnym punktem programu było zwiedzenie górniczego osiedla Nikiszowiec – perły Katowic i Śląska. Nikiszowiec wszystkich urzekł niesamowitym stylem architektonicznym. Charakterystyczne budynki z czerwonej cegły zrobiły wrażenie. Nic dziwnego, że dzielnicę uznano za Pomnik Historii. Znaleźliśmy się też całkiem przypadkowo na ...lodowisku, to atrakcja, której nie było w planach:)
Wróciliśmy wzbogaceni o nową wiedzę i doświadczenia😊
Barbara Tokaj
Podsumowanie webinaru w ramach programu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo.
Za nami kolejny webinar „Co z tym zdrowiem psychicznym młodych cyfrowych?” przeprowadzony 27.11.2023 r. przez dr Macieja Dębskiego.
Maciej Dębski to założyciel i prezes Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG, socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych, ekspert Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, autor/współautor publikacji naukowych z zakresu problemów społecznych (bezdomność, przemoc w rodzinie, uzależnienia od substancji psychoaktywnych, uzależnienia behawioralne), autor/współautor dokumentów strategicznych, programów lokalnych, pomysłodawca ogólnopolskich badań z zakresu fonoholizmu i problemu cyberprzemocy zrealizowanych wśród 22.000 uczniów oraz 4.000 nauczycieli.
W roku 2016 wdrożył pierwszy w Europie eksperyment społeczny odcięcia 100 osób na 72 godziny od wszelkich urządzeń elektronicznych (telefonów komórkowych, tabletów, internetu, gier on-line playstation, telewizji), który zakończył się sukcesem badawczym. Wykładowca w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego, pomysłodawca materiału edukacyjnego FONOLANDIA, pomysłodawca obozów wypoczynkowych offline.
Dzięki temu, że nasza szkoła bierze udział w programie Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo – Fundacja Dbam o Mój Z@sięg (dbamomojzasieg.pl) prowadzonym przez Fundację DBAM O MÓJ Z@SIĘG, mamy niebywałą okazję uczestniczyć w webinarach prowadzonych przez samego dr M. Dębskiego.
Wykład był mądry, pełen cennych wskazówek i na koniec piękna konkluzja, że nie ma nic istotniejszego niż bliska relacja rodziców z dzieckiem 😊
Podaję link do filmu zaprezentowanego podczas webinaru: WIELKA MOC - YouTube Koniecznie proszę obejrzeć. Mam nadzieję, że wzbudzi refleksję u rodziców ….
Sylwia Wójcik
Zaproszenie na webinar: Co z tym zdrowiem psychicznym młodych cyfrowych?
Zapraszam rodziców i nauczycieli na ostatni już w tym roku kalendarzowym webinar realizowany przez Fundację „Dbam o mój zasięg” w ramach naszej współpracy.
Dzięki życzliwości firmy ClickMeeting jednorazowo może wejść na najbliższy webinar nie 1000, jak dotychczas, a 2000 osób.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 27 listopada w godz. od 19:00 do 20:30. Temat: Co z tym zdrowiem psychicznym młodych cyfrowych?
Link do spotkania na żywo został państwu przesłany za pośrednictwem Librusa. Zapraszam do udziału w spotkaniu!
Sylwia Wójcik – pedagog specjalny
Co słychać w grupie Pszczółek?
Wrzesień, październik i listopad w grupie Pszczółek.
59
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE
- 48
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE.
W dniu 13 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Na tę uroczystość przybyli goście:
Wójt Gminy Trzyciąż – Roman Żelazny,
Dyrektor BiOAK Gminy Trzyciąż - Ewa Dróżdż,
Bibliotekarz Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Trzyciąż – Renata Żelazny
oraz koledzy i koleżanki biorący udział w Konkursie Wiedzy Patriotycznej, z pobliskich szkół naszej Gminy wraz z nauczycielami.
W programie słowno – muzycznym przygotowanym przez młodzież z klas:
VI i VII pod opieką Pani Lidii Malinowskiej i Pana Tadeusza Łukasiewicza - przygotowane scenki o tematyce historycznej ukazywały jak ważna jest wolność czyli świat bez wojny, bez przemocy, bez konieczności zabijania.
Świetnie to zagrali : Karolina Szostak, Przemek Półtorak, Maciek Oleksy oraz Ewa Bugaj.
Uczennica Ewa wcieliła się w postać Polski skutej w kajdany, będącej 123 lata w niewoli. Przepięknie poprzez taniec ukazała radość Polaków z odzyskania niepodległości.
Nie zabrakło również piosenek patriotycznych :
Piosenkę o Powstaniu Warszawskim pt. „Dziewczyno z granatem" zaśpiewała Julia Szostak, która wcieliła się także w rolę młodej łączniczki Zosi.
„Rozkwitały pąki białych róż” zaśpiewała Maja Bugaj przy akompaniamencie muzycznym Ewy Bugaj.
Uczennice klasy VII wykonały piękny taniec, który był wspaniałym, szczerym i zrozumiałym przekazem naszego serca. Każdy ich ruch i gest wyrażał naszą miłość do Ojczyzny.
Cieszymy się, że występ młodych wykonawców, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowania, spotkał się z dużym aplauzem zarówno ze strony ich kolegów jak i przybyłych gości.
Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić uczniom takie wartości jak: wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.
W tym dniu został również zorganizowany i rozstrzygnięty w naszej szkole Gminny Konkurs Wiedzy Patriotycznej. Organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa w Zadrożu oraz Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Trzyciąż.
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. Nagrody zostały wręczone przez:
Wójta Gminy Trzyciąż – Romana Żelaznego,
Dyrektora Szkoły Podstawowej w Zadrożu Barbarę Poseł
oraz Dyrektora BiOAK Gminy Trzyciąż Ewę Dróżdż .
Laureaci konkursu:
Kategoria klas III – IV – Magdalena Kasperczyk i Kaja Żerdka –Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Trzyciążu,
Kategoria klas V- VI – Ewa Domagała i Maja Gądek Szkoła Podstawowa w Jangrocie,
Kategoria klas VII –VIII - Mateusz Rykała i Olaf Herian - Szkoła Podstawowa w Zadrożu.
Laureatom gratulujemy .
Wydarzenie zakończyło przemówienie Wójta Gminy Trzyciąż -Romana Żelaznego, który mówił o potrzebie pielęgnowania pamięci polskiej historii.
Na zakończenie akademii każdy mógł poczęstować się ciasteczkiem patriotycznym oczywiście w barwach biało - czerwonych.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, prowadzącym akademię, aktorom, wokalistom, oraz obsłudze sprzętu nagłaśniającego i sprzętu multimedialnego. Daliście z siebie 100 %. Pamiętajcie bez Was by się nie udało.
Jesteście wspaniali : )
Lidia Malinowska i Tadeusz Łukasiewicz.
Wycieczka do Pragi.
Wycieczka do Pragi - zapisy u Pani Lidii Malinowskiej.
Termin: 22-23.04. 2024
Ramowy program wycieczki: (kolejność może ulec zmianie)
1 dzień:
Wyjazd z Polski we wczesnych godzinach porannych. Przejazd do Pragi, zwiedzanie miasta: Klasztor na Strachovie, kompleks Pałacowy Hradczany z katedrą Św. Wita, Zamkiem Królewskim, Złotą Uliczką, Most Karola, Mała Strana - dzielnica bogatych kupców niemieckich z pięknymi barokowymi pałacami i kamienicami. Ogrody Walensteina, Stare Miasto – zabytkowe kamienice. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
2 dzień:
Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Pragi - Plac Wacława z pomnikiem św. Wacława, Muzeum Narodowe (z zewnątrz), Brama Prochowa, Rynek Starego Miasta, Ratusz ze słynnym zegarem „Orloj", Kościół św. Mikołaja, Kościół Marii Panny, Pomnik Jana Husa. Dzielnica Żydowska – Jozefóv. Możliwość zorganizowania rejsu stateczkiem po Wełtawie jeśli grupa będzie zainteresowana lub wyjazd kolejką szynową na Wzgórze Petrin z miniaturą Wieży Eiffla – możliwość wejścia dla chętnych. Pożegnanie z Pragą. Powrót w godzinach nocnych ok. 23:00
CENA: 585 PLN/os. dla 44 uczestników płatnych + 4 opiekunów
Cena zawiera:
· transport komfortowym autokarem,
· 1 nocleg w hotelu w pokojach z łazienkami,
· wyżywienie: 1 śniadania, 1 obiadokolacje,
· opieka pilota – przewodnika,
· ubezpieczenie KL, NNW,
· wszystkie opłaty drogowe oraz parkingi.
Cena nie zawiera:
(podane ceny obowiązują jesienią 2023, mogą ulec zmianie do wiosny 2024)
· Hradczany – koszt: 250 CZK/os. (zniżka na legitymację i przewodnikiem Hradczańskim 125 CZK/os. + 3200 CZK/grupa przewodnik)
· Rejs po Wełtawie – koszt: 230 CZK/os. (1h),
· Kolejka na Wzgórze Petrin – 60 CZK/os w jedną stronę
· Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 4 zł/os (opłata obowiązkowa)
· Zestawy słuchawkowe – podczas zwiedzania Pragi – koszt: 20 zł/os. za 2 dni
· Wymagana kaucja zwrotna w hotelach w Pradze 250 CZK/os
Wycieczka na Farmę Dyni
W dniu 27.10.2023 r. uczniowie klasy I, III oraz kilka uczennic z klasy VI pojechali na wycieczkę na Farmę Dyni w Szycach. W trakcie wizyty dzieci uczestniczyły w grze terenowej, gdzie na końcu czekała skrzynia pełna dyń. Co prawda pogoda od rana robiła małe psikusy, ale ostatecznie udało się nam miło i aktywnie spędzić przedpołudnie.
Podczas warsztatów na dzieci czekało wiele ciekawych atrakcji, m.in. zwiedzanie farmy, ozdabianie dyni, rozwiązywanie zagadek, zabawy ruchowe z animatorem, czy inne atrakcje farmy do dyspozycji.
12
Podsumowanie webinaru: „E-uzależnienia a higiena cyfrowa. Gdzie zatem jest granica.”
Drodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele.
Za nami kolejny webinar (16.10.2023) na temat: „E-uzależnienia a higiena cyfrowa. Gdzie zatem jest granica.” Zainteresowane osoby, w tym także uczniowie, które nie wzięły udziału w relacji na żywo, mogą zapoznać się z nagraniem szkolenia, które dostępne jest tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=cV8oTj4vQTM
Podaję również linki do stron oraz materiałów prezentowanych podczas spotkania:
Homo tabletis - YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=JXd-OrUGClc
https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/znajdz-osrodek/
https://www.youtube.com/watch?v=QvylySSkZ8M
https://www.youtube.com/watch?v=Am71yBIS_ZQ
Polecana literatura fachowa prezentowana podczas spotkania i dotycząca omawianych zagadnień:
Hansen Andres: „W zdrowym ciele zdrowy mózg”
Charles Duhigg: „Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”
Anders Hansen: „Uspokój swój mózg. Dlaczego czujemy się tak źle, chociaż nam się żyje tak dobrze?”
James Clear: „Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty”
Kaja Nordengen: „Mózg Twój niezastąpiony narząd rządzi”
Madalena Matoso, Isabel Minhos Martins, Maria Manuela Pedrosa: „W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu”
Kaja Nordengen: „Mózg ćwiczy czyli jak utrzymać mózg w dobrej formie”
Michael S. Gazzaniga: „Po obu stronach mózgu. Moja przygoda z neuronauką”
Anna Ciarkowska: „Pestki”
Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski: „Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie”.Dziękuję za udział i będę zapraszać na kolejne szkolenia z cyklu Higiena Cyfrowa fundacji Dbam o mój zasięg. Więcej informacji na stronie fundacji: Fundacja Dbam o Mój Z@sięg (dbamomojzasieg.pl)
Sylwia Wójcik
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej oraz Dzień Edukacji Narodowej.
- 31
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej oraz Dzień Edukacji Narodowej.
„Niech wyrosną z Was tacy, którzy ku gwiazdom wzlecieć zapragną.”
Janusz Korczak
11 października 2023 roku uczniowie klasy pierwszej w obecności całej społeczności szkolnej oraz swoich rodziców złożyli uroczyste ślubowanie.
Pierwszaki przygotowały się pięknie. Odważnie i bez tremy recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Następnie w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Barbara Poseł dokonała symbolicznego aktu pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem każdego pierwszaka. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny. Uczniowie otrzymali od wychowawcy Katarzyny Grzywnowicz pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne, a od rodziców symboliczną pamiątkę w postaci ilustrowanego słownika ortograficznego.
W naszej szkole tego dnia również świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, który upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w tym roku to już 250 rocznica tego wydarzenia. W części oficjalnej Pani Dyrektor szkoły Barbara Poseł złożyła życzenia wszystkim nauczycielom oraz pracownikom obsługi. Podziękowała za trud włożony w kształcenie i wychowanie uczniów .
Życzymy Wam Pierwszaki wielu sukcesów i mnóstwa przyjaciół. Trzymamy za Was kciuki!
Pani Agnieszce Herian dziękujemy za przygotowanie pięknej dekoracji.
W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozpoczynamy realizację Programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”
W ubiegłym roku szkolnym grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w badaniu dotyczącym zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości, prowadzonym przez Fundację UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej. Raport z wynikami badań ogólnopolskich dostępny jest na stronie www.mlodeglowy.pl. Wyniki raportu nie pozostawiają żadnych złudzeń - stan psychiczny dzieci i młodzieży w Polsce jest alarmujący i wymaga natychmiastowych działań. W odpowiedzi na te potrzeby przystąpiliśmy do kolejnego etapu Programu i w tym roku szkolnym rozpoczynamy realizację Programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”.
<< Dziś, w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, oficjalnie rozpoczynamy program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW". Wszyscy wiemy, że sytuacja młodych ludzi w kontekście zdrowia psychicznego jest dramatyczna. Jako zatroskana mama nastoletniej córki i prezeska Fundacji UNAWEZA postanowiłam działać. Dokładnie rok temu rozpoczęliśmy pierwszy etap projektu, czyli badania zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych. A teraz, na podstawie uzyskanych wyników, w grupie ekspertów i specjalistów tworzymy system wczesnego reagowania i skupiamy się na prewencji. Wierzę, że każdy nas powinien znać zasady PPP, czyli Pierwszej Pomocy Psychologicznej. Odpowiednio wdrożona profilaktyka i reagowanie na wczesnych etapach kryzysu psychicznego u młodych ludzi naprawdę mogą ratować życie. Właśnie po to powstał ten program. Jest ogólnopolski, ogólnodostępny i całkowicie bezpłatny. Cieszę się, że już w pierwszym pilotażowym roku zarejestrowało się 1330 szkół – mówi Martyna Wojciechowska, prezeska Fundacji UNAWEZA oraz inicjatorka projektu MŁODE GŁOWY. >>
„Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego podejmowanych według określonych scenariuszy. Jego zadaniem jest także wspieranie MŁODYCH GŁÓW przez zachęcenie do otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym. W pierwszym półroczu uczniowie i nauczyciele zostaną zapoznani z zasadami pierwszej pomocy psychologicznej (PPP), w drugim półroczu z tematyką higieny cyfrowej i bezpieczeństwa w sieci.
Głównym założeniem jest, aby w sieci szkół uczestniczących w projekcie, działać na rzecz zdrowia psychicznego młodych, korzystając z tych samych spójnych i ujednoliconych praktyk postępowania. Dlatego został opracowany Złoty Standard, czyli 9 narzędzi, które pomogą stworzyć szkole środowisko szczególnie uwrażliwione na zdrowie psychiczne młodych. Autorkami projektu są: Barbara Chojnacka, Joanna Flis, Patrycja Orłowska, Edyta Sielicka, Agnieszka Tomasik.
Liderem programu w szkole jest p. Sylwia Wójcik.
Najbliższe dodatkowe dni wolne.
Dni 12.10.2023 r. (czwartek) i 13.10.2023 r. ( piątek) są dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno - wychowawczych.
(ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 oraz z 2019 r. poz. 318 i 1093) ogłoszono dnia 28 sierpnia 2017 r. obowiązuje od dnia 1 września 2017 r.).
Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" w SP w Zadrożu.
Narodowe Czytanie powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej
12Narodowe Czytanie „ Nad Niemnem” w Szkole Podstawowej w Zadrożu.
Już z początkiem roku szkolnego 2023/2024 Pani Dyrektor Barbara Poseł wraz z Radą Pedagogiczną i uczniami Szkoły Podstawowej w Zadrożu nawiązali współpracę z Biblioteką i Ośrodkiem Animacji Kultury Gminy Trzyciąż przy organizacji Gminnego „Narodowego Czytania.”
W dniu 21.09.2023r. nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej 12 edycji akcji pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, czyli Narodowego Czytania „Nad Niemnem ” Elizy Orzeszkowej.
Dyrekcja szkoły zaprosiła do wspólnego czytania wielu znakomitych gości. Którzy wspólnie ze społecznością szkolną czytali wybrane fragmenty najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem ”.Uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Barbary Tokaj i Pani Violetty Mazeli przygotowali przedstawienie fragmentów powieści „ Nad Niemnem ”.
Narodowe Czytanie w naszej szkole, rozpoczęła Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zadrożu Barbara Poseł, a następnie fragment powieści przeczytał Wójt Gminy Trzyciąż Roman Żelazny.
Pozostałymi gośćmi czytającymi z nami byli:
Paweł Rykała - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Olkuszu
Wanda Klimek - Radna Rady Powiatu w Olkuszu
Ewa Dróżdż - Dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Trzyciąż
Ks. Roman Patyk - Proboszcz Parafii pod wezwaniem Św. Marcina w Zadrożu
Lucyna Samul - Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Zadrożu
Danuta Cygankiewicz - Wiceprzewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Zadrożu
Tadeusz Kowalski - Sołtys Sołectwa Zadroże
Jarosław Półtorak - Sołtys Sołectwa Tarnawa
Paweł Kot - Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Zadrożu
Barbara Tokaj - Nauczyciel języka polskiego w SP w Zadrożu
Urszula Kowalska - Nauczycielka języka angielskiego w SP w Zadrożu.
Z wielką przyjemnością wszyscy zgromadzeni wysłuchali fragmentów tegorocznej lektury i przenieśli się do polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku.
Spotkanie promowało czytelnictwo oraz ukazywało zdolności aktorskie uczniów naszej szkoły.
Każda taka inicjatywa ma ogromne znaczenie w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia.
Powyżej fotorelacja z tego ważnego literackiego wydarzenia, którego organizatorami w szkole były:
Dyrekcja SP w Zadrożu - Barbara Poseł oraz nauczyciele - Daniel Niedziela, Barbara Tokaj i Violetta Mazela.
Archiwum Aktualności