NAUKA ZDALNA 16.06.2020r.
- 15.06.2020 21:40
- NA NASZYM PODWÓRKU
16.06.2020r. Podajmy sobie ręce
Posłuchajcie proszę piosenki „Podajmy sobie ręce”
Do piosenki możecie zatańczyć, zagrać na instrumencie czy wystukiwać rytm. Porozmawiajcie proszę na temat piosenki oraz dziecięcych przyjaźni. Jaki powinien być przyjaciel? Czy przyjaciele powinni sobie pomagać?
Zapoznanie dzieci z wybranymi właściwościami fizycznymi piasku i gliny oraz z ich zastosowaniem. Do tego zadania potrzebujecie piasku i gliny (Jeśli ich nie posiadacie, porozmawiajcie z dziećmi na ten temat, a może w przyszłości uda Wam się pokazać glinę dzieciom).
- Obserwowanie wyglądu piasku i gliny: Dzieci oglądają, dotykają, wąchają piasek i glinę, opisują słownie swoje wrażenia.
- Rozmowa na temat zastosowania piasku i gliny- np. różnokolorowe szkło, kawałki cegły, naczynia gliniane, naczynia szklane, żarówki...
- Gdzie wykorzystuje się piasek i glinę? (W budownictwie, przemyśle szklarskim, ceramicznym...).
- Obserwowanie rozpuszczalności piasku i gliny w wodzie. Dzieci stwierdzają, że piasek nie rozpuszcza się w wodzie i opada na dno. Dzieci stwierdzają, że glina miesza się z wodą (tworzy zawiesinę), ale po pewnym czasie osiada na dnie.
- Sprawdzanie przepuszczalności wody przez glinę i przez piasek - Rodzic przygotowuje dwa jednakowe lejki, które wkłada do słoików, i umieszcza w nich papierowe filtry. Do jednego lejka wsypuje piasek, a do drugiego – sproszkowaną glinę. Do obu lejków nalewa wodę. Dzieci po pewnym czasie stwierdzają, że piasek przepuszcza wodę, a glina pęcznieje i nie przepuszcza wody.
- Obserwowanie plastyczności gliny i piasku. Rodzic umieszcza w dwóch miskach – piasek i glinę. Zalewa je wodą i stara się wyrobić masę plastyczną. Dzieci po próbach stwierdzają, że z piasku nie da się nic ulepić, a z gliny – tak.
- Lepienie dowolnych figurek z gliny, a następnie wysuszenie ich. Dzieci stwierdzają, że mokra glina jest miękka i daje się łatwo formować, a sucha jest twarda i krucha.
- Podsumowanie wiadomości i spostrzeżeń.
-
- Piasek – nie rozpuszcza się w wodzie, opada na dno, woda przesącza się przez niego; wykorzystywany jest do produkcji szkła i w budownictwie.
- Glina – nie rozpuszcza się w wodzie i nie przepuszcza wody; obecnie wykorzystywana jest do produkcji naczyń, ale kiedyś budowano z niej domy.
- Porcelana powstaje przez dodanie do gliny (odpowiedniej) piasku.
Karta pracy, cz. 4, s. 65.
Otaczanie czerwoną pętlą zdjęć przedmiotów wykonanych ze szkła, a niebieską pętlą – przedmiotów z gliny.
Karta pracy, cz. 4, s. 66.
Dzielenie nazw obrazków umieszczonych w ramkach na głoski. Liczenie głosek w tych nazwach. Liczenie kropek. Umieszczanie obrazków z naklejek w odpowiednich miejscach tabeli.
Dla chętnych krótki film edukacyjny „Czym jest rzeźba”
-
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły