Skąd się biorą gry komputerowe? Jak powstają? Kto je tworzy? Czy trzeba być programistą, żeby napisać grę? A może wystarczy mieć pomysł i wiedzę, jak wcielić go w życie?
W klasie 6 jest trzech Mistrzów w pisaniu gier komputerowych w Srcatchu.
„Nie kupujcie nowej gry komputerowej: sami ją wymyślcie. ”
Barack Obama
Nie wiadomo, czy młodzi ludzie z Zadroża wzięli sobie to do serca, czy sami od siebie chcieli stworzyć coś, czego wcześniej nikt nie zrobił. Fakt faktem, że stworzyli wiele wspaniałych projektów w Scratchu. I tu nie chodzi o projekty omawiane na lekcji, chodzi o pasję młodych entuzjastów przekutą w coś wspaniałego!
Uczniowie, o których piszę, nie poddają się biernie technologii, próbują ją zrozumieć i wykorzystywać jako narzędzie do realizacji swoich śmiałych, nietuzinkowych pomysłów. Zamiast narzekać na nudę, na odcięcie od świata, nastoletni Programiści (celowo przez duże P, żeby oddać im szacunek) tworzą projekty dojrzałe, których nie powstydziłby się dorosły z kilkudziesięcioletnim stażem.
W klasie szóstej jest trzech Mistrzów w pisaniu gier komputerowych w Scratchu. Zachęcam do obejrzenia kilku ich prac. Każdy z tych projektów wykracza daleko poza program nauczania informatyki w klasie szóstej.
https://scratch.mit.edu/projects/400480788/
https://scratch.mit.edu/projects/360054963/
https://scratch.mit.edu/projects/358467155/
https://scratch.mit.edu/projects/368729843/
https://scratch.mit.edu/projects/379020414/
Dla niewtajemniczonych wyjaśnienie: Scratch to środowisko programistyczne. Programy pisze się za pomocą cegiełek – puzzli, ich ułożenie w odpowiednim porządku zmusza komputer do zrobienia tego, czego chce autor projektu. W Scratch można tworzyć animacje, gry, muzykę. Scratch to również serwis społecznościowy pozwalający na umieszczanie programów stworzonych w tym języku, dyskutowanie o nich, zaglądanie do „warsztatu twórcy”, remiksowanie (edytowanie) prac innych użytkowników tego serwisu.
Po zalogowaniu się do Scratcha (po prawej stronie ekranu, u góry) możemy nagrodzić wysiłek twórcy projektu poprzez kliknięcie serduszka lub gwiazdki (można i jedno, i drugie). Entuzjaści nie pracują dla oklasków, ale zawsze to miło, gdy ktoś doceni ich pracę.